-
instrumentos de prueba del petróleo
-
Instrumentos de la prueba del anticongelante del aceite lubricante y de la grasa
-
Equipo de prueba de combustible diesel
-
Equipo de prueba del aceite del transformador
-
Instrumento de la prueba de la alimentación
-
Instrumentos farmacéuticos de la prueba
-
Equipo de prueba del aceite de mesa
-
Instrumentos de análisis químico
-
Equipo de prueba del aceite de lubricante
-
Instrumento de la prueba de la harina
-
Instrumentos de la prueba de la comida
-
Equipo de prueba del petróleo crudo
-
Equipo de prueba del aceite hidráulico
-
Probador del punto de inflamación
-
Probador cinemático de la viscosidad
-
Probador del punto de congelación
-
Aparato de la penetración del cono
Activated Carbon Bulk Density Tester Loading 0.75 - 1ml/S Dual Control ASTM D2854
| Lugar de origen | - ¿Qué es esto? |
|---|---|
| Nombre de la marca | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd |
| Certificación | GB/T7702.4 ASTM D2854 |
| Número de modelo | El número ST-61 |
| Cantidad de orden mínima | 1 |
| Detalles de empaquetado | caja de madera |
| Tiempo de entrega | 7 - 15 días laborables |
| Condiciones de pago | T/T |
| Capacidad de la fuente | 10000 juegos/año |
| Velocidad cargada | 0.75-1 ml/s (control doble) | Frecuencia de vibración | con una capacidad de transmisión superior a 50 W |
|---|---|---|---|
| Exhibición de la frecuencia | Display digital de tres dígitos | peso | 2 kilos |
| Fuerza | No más de 50 W | Fuente de alimentación | Las emisiones de gases de efecto invernadero se calcularán en función de las emisiones de gases de e |
| Resaltar | Activated Carbon Bulk Density Tester,Dual Control Bulk Density Tester,ASTM D2854 Density Tester |
||
ST-61 Activated Carbon Bulk Density Tester
ST-61 Activated Carbon Bulk Density Tester is used to measure the packed bulk density(apparent density&Filling density) of granular activated carbon. Put sample into a reservoir funnel and adjust the frequency of a vibratory feeder, the sample is filled via a feed funnel into a graduated cylinder. Weigh the sample inside and calculate the bulk density. Meet the Standard GB/T7702.4. and meet ASTM D2854.
Adopting a split structure, each component is connected by a cross clamp, and a unique loading speed adjustment method is used to meet the loading speed requirement of 0.75-1ml/s. Method 1: Adjust the tilt angle of the vibrator; 2: Adjust the electric knob to change the vibration frequency. The filling density of carbon samples with different particle sizes can also be determined by adjusting the height of the storage funnel.
Technical parameters:
| Loading speed | 0.75-1ml/s (dual control) |
| Vibration frequency | electrically adjustable |
| Frequency display | Three digit digital display |
| Weight | 2kg |
| Power | <50W |
| Power supply | AC220V ± 10% 50Hz 2A |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.
Packing
1. Goods packaging: Standard wooden or cardboard boxes.
2. Internal packaging: The product is packaged with elastic pearl cotton, with hard wood boards and strong bandages fixed at the corners.
Packing list
| S/N | Name | Quantity | Unit | Remarks |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Storage funnel | 1 | Piece | |
| 3 | Feed funnel | 1 | Piece | In host |
| 4 | Measuring cylinder | 1 | Piece | |
| 5 | Power cord | 1 | Piece | |
| 6 | Fuse tube | 1 | Piece | 10A in the safety seat |
| 7 | Instructions | 1 | Copy | |
| 8 | Certificate warranty card | 1 | Copy |
![]()
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, comply with national quality standards, and have the manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The warranty period for the entire equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to the user's responsibility for causing equipment malfunction, we are responsible for maintenance and reasonable charges.
----Lifetime discounted supply of components for equipment, and lifelong maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.

