-
instrumentos de prueba del petróleo
-
Instrumentos de la prueba del anticongelante del aceite lubricante y de la grasa
-
Equipo de prueba de combustible diesel
-
Equipo de prueba del aceite del transformador
-
Instrumento de la prueba de la alimentación
-
Instrumentos farmacéuticos de la prueba
-
Equipo de prueba del aceite de mesa
-
Instrumentos de análisis químico
-
Equipo de prueba del aceite de lubricante
-
Instrumento de la prueba de la harina
-
Instrumentos de la prueba de la comida
-
Equipo de prueba del petróleo crudo
-
Equipo de prueba del aceite hidráulico
-
Probador del punto de inflamación
-
Probador cinemático de la viscosidad
-
Probador del punto de congelación
-
Aparato de la penetración del cono
Rapeseed NMR Oil Content Tester Measurement 0.1% ~ 100% Stability +0.1% GB/T 15690
| Lugar de origen | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd |
| Certificación | GB/T 15690 |
| Número de modelo | ST119C |
| Cantidad de orden mínima | 1 |
| Detalles de empaquetado | caja de madera |
| Tiempo de entrega | 7 - 15 días laborables |
| Condiciones de pago | T/T |
| Capacidad de la fuente | 10000 juegos/año |
| Rango de contenido de aceite de la muestra. | 0,1% ~ 100% | Precisión de medición | +0,2% |
|---|---|---|---|
| Estabilidad de medición | +0,1% | Potencia nominal | ≤ 40 W |
| Tamaño del host | 360*310*160mm | Peso del anfitrión | Acerca de 5 kg |
| Resaltar | Rapeseed oil content tester,NMR oil measurement instrument,Food testing equipment with warranty |
||
ST119C NMR oil content tester
The ST119C nuclear magnetic resonance oil content meter utilizes nuclear magnetic resonance technology, based on an embedded development platform and digital signal processing technology, to quickly measure the oil content of oil-bearing crop seeds, their cakes, and meals (such as soybeans, rapeseed, sesame, corn, cottonseed, sunflower seeds, peanuts, wheat, tung seeds, tea seeds, etc.). It is a novel product in the field of non-destructive testing. This instrument features simple and convenient operation, high testing accuracy, and fast testing speed. Compared to similar domestic instruments, it adopts frequency self-locking technology, eliminating the need for manual adjustment, reducing human error, and greatly improving measurement accuracy. (Note: Drying 10 grams of tea seeds takes about fifteen minutes. After drying, place the seeds in the instrument for oil content measurement, and results will be available within 120 seconds.)
Conforms to standard: GB/T 15690-2008 nuclear magnetic oil content standard
Instrument Features
Hardware features:
● Equipped with Samsung's high-performance ARM9 processor, featuring a core frequency of 400MHz, and powered by the advanced WinCE operating system
● The device comes with a 7-inch true color LCD screen, featuring a simple and stylish operation interface. It supports mouse + keyboard, consistent with computer operation mode
● The equipment utilizes mainstream components, meets industrial-grade standards, and has a low failure rate
Functional features:
● High accuracy and stability: With a stability of ±0.1%, it employs intelligent classification detection methods for different species, requiring only 0.5 minutes for each measurement
● Minimal human intervention: The software automatically adjusts the frequency, with user-friendly step-by-step prompts guiding the operation process. It incorporates innovative self-locking frequency technology, eliminating the need for manual intervention. The operation is simple and does not introduce human error
● Strong anti-interference capability: It can operate in environments with strong electromagnetic interference
● High customizability: Users can configure the mode, making the printed content more flexible and rich. It can be directly saved on the machine, or saved via a USB flash drive and opened and processed on a computer
● Easy maintenance: To upgrade the software, download it from the internet to a USB flash drive, insert it into the device's USB port, and the upgrade will be automatically completed
● Test scope: Oil content of seeds and their cakes and meals, including soybeans, rapeseed, sesame, corn, cottonseed, sunflower seed, peanut, wheat, tung seed, etc
Parameter
| Oil content range of the sample | 0.1% ~ 100% |
| Measurement accuracy | +0.2% |
| Measurement stability | +0.1% |
| Power supply | 220V 50Hz |
| Rated power | ≤40W |
| Host size | 360*310*160mm |
| Host weight | About 5kg |
| Extension size | 360*280*210mm |
| Extension weight | About 22kg |
![]()
Note: The appearance images, dimensions, volume, and weight of the instrument are for reference only. Minor changes may occur in case of instrument updates, and no separate notice will be provided.
Packing and Shipping
Package : Carton box package
Shipping : 5days
Quality assurance
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The instruments and materials provided are brand new, comply with national quality standards, and come with manufacturer's certification;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The warranty period for the entire equipment is one year (excluding normal wear and tear of consumable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that arise during the warranty period. If the equipment malfunctions due to the user's responsibility, we will repair it and charge a reasonable fee.
----We offer lifelong discounts on spare parts for the equipment, and provide lifelong maintenance and repair services for the entire machine.
----After the warranty period expires, if the user requires maintenance and technical services, we will only charge for the cost.
![]()

