-
instrumentos de prueba del petróleo
-
Instrumentos de la prueba del anticongelante del aceite lubricante y de la grasa
-
Equipo de prueba de combustible diesel
-
Equipo de prueba del aceite del transformador
-
Instrumento de la prueba de la alimentación
-
Instrumentos farmacéuticos de la prueba
-
Equipo de prueba del aceite de mesa
-
Instrumentos de análisis químico
-
Equipo de prueba del aceite de lubricante
-
Instrumento de la prueba de la harina
-
Instrumentos de la prueba de la comida
-
Equipo de prueba del petróleo crudo
-
Equipo de prueba del aceite hidráulico
-
Probador del punto de inflamación
-
Probador cinemático de la viscosidad
-
Probador del punto de congelación
-
Aparato de la penetración del cono
Heavy Oil Viscosity Tester Single Cylinder RT ± 10℃ ~ 100℃ LCD Digital Display ASTM D445
| Lugar de origen | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. |
| Certificación | SY/T 5651 GB/T 265 ASTM D445 |
| Número de modelo | SD265C |
| Cantidad de orden mínima | 1 |
| Detalles de empaquetado | caja de madera |
| Tiempo de entrega | 7 - 15 días laborables |
| Condiciones de pago | T/T |
| Capacidad de la fuente | 10000 juegos/año |
| Potencia de calefacción | 1800W (calefacción de temperatura controlada) | Mezcla de velocidad del motor | Se aplicarán las siguientes medidas: |
|---|---|---|---|
| Rango de medición de temperatura | Temperatura ambiente ± 10 ℃ ~ 100 ℃ | Precisión del control de temperatura | ± 0,1°C |
| humedad relativa | <85% | Fuente de alimentación | AC220V ± 10% 50Hz |
| Resaltar | Heavy oil viscosity tester single cylinder,LCD digital display viscosity tester,ASTM D445 petroleum testing instrument |
||
SD265C Heavy oil viscosity tester single cylinder (Cannon-Fenske)
SD265C Heavy oil viscosity tester single cylinder (Cannon-Fenske) manufacturing in line with the law of the People's Republic of China industry standard SY/T5651 the kinematic viscosity of petroleum products tester technical conditions of specified requirements, applicable to according to the standard of the People's Republic of China GB/T265 the kinematic viscosity of petroleum products determination method and dynamic viscosity calculation method "regulation and GB/T11137 dark kinematic viscosity of petroleum products act, determination of liquid petroleum products (Newton liquid) at a constant temperature under the condition of kinematic viscosity.
SY/T5651 Petroleum Kinematic Viscosity Tester Single Cylinder
Method Summary
Measure the time it takes for a certain volume of liquid to flow through a calibrated glass capillary viscometer (counter current viscometer) under the action of gravity to determine the kinematic viscosity of dark petroleum products. The dynamic viscosity of a liquid can be obtained by multiplying the measured kinematic viscosity with its density.
Main technical features
● The use of hard glass cylinder, insulation performance is good, the sample observation is clear.
● Desktop and all-in-one machine design is adopted, the instrument has good integrity and is convenient to use. 2 groups of experiments can be done simultaneously.
● The use of electric mixing device, bath temperature uniform
● Display mode using small blue liquid crystal display temperature control stability is good
Technical Specifications
| Working power supply | AC220V ± 10% 50Hz |
| Heating power | 1800W (temperature controlled heating) |
| Mixing motor power | 6W |
| Mixing motor speed | 1200r/min |
| Tempe measurement range | RT ± 10℃ ~ 100℃ |
| Temp control accuracy | ± 0.1℃ |
| Thermostatic bath | High temp resistant glass cylinder |
| Environmental temp | -10℃ ~ +35℃ |
| Relative humidity | <85% |
| Temp sensor | high-precision resistor |
| Dimensions | 320 * 380 * 530mm |
| Weight | 12kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume, and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, there may be slight changes without prior notice.
Note: Need to bring your own heating medium and stopwatch
Choose viscosity tube specifications based on different viscosity ranges
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
Packing List
| No. | Name | Quantity | Unit | Note |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Water bath | 1 | Piece | |
| 3 | Capillary tube holder | 2 | Piece | |
| 4 | Thermometer | 1 | Piece | |
| 5 | Power cord | 1 | Strip | |
| 6 | Fuse tube | 1 | Piece | 10A |
| 7 | Capillary viscometer | 4 | Piece | Any 4 viscosity tubes that comply with GB/T11137 |
| 8 | User Manual | 1 | Copy | |
| 9 | Ear suction ball | 1 | Piece | |
| 10 | Packing list | 1 | Copy | |
| 11 | Certificate of Conformity | 1 | Copy |
![]()

