-
instrumentos de prueba del petróleo
-
Instrumentos de la prueba del anticongelante del aceite lubricante y de la grasa
-
Equipo de prueba de combustible diesel
-
Equipo de prueba del aceite del transformador
-
Instrumento de la prueba de la alimentación
-
Instrumentos farmacéuticos de la prueba
-
Equipo de prueba del aceite de mesa
-
Instrumentos de análisis químico
-
Equipo de prueba del aceite de lubricante
-
Instrumento de la prueba de la harina
-
Instrumentos de la prueba de la comida
-
Equipo de prueba del petróleo crudo
-
Equipo de prueba del aceite hidráulico
-
Probador del punto de inflamación
-
Probador cinemático de la viscosidad
-
Probador del punto de congelación
-
Aparato de la penetración del cono
Double Cylinder Petroleum Kinematic Viscosity Tester RT+10℃ ~ 100℃ Speed 1200rpm ASTM D445
| Lugar de origen | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd |
| Certificación | GB/T 265 ASTM D445 |
| Número de modelo | SD265D |
| Cantidad de orden mínima | 1 |
| Detalles de empaquetado | caja de madera |
| Tiempo de entrega | 7 - 15 días laborables |
| Condiciones de pago | T/T |
| Capacidad de la fuente | 10000 juegos/año |
| Sensor de temperatura | con una capacidad de carga de más de 10 kW | Baño termostático | Cilindro interior y exterior de dos capas (cilindro doble) |
|---|---|---|---|
| Rango de medición de temperatura | temperatura ambiente+10 ℃ ~ 100 ℃ | Precisión del control de temperatura | ± 0.1 ℃ |
| Revolvimiento de velocidad del motor | Se aplicarán las siguientes medidas: | Fuente de alimentación | CA220V±10% 50Hz |
| Resaltar | Double Cylinder Viscosity Tester ASTM D445,Petroleum Kinematic Viscosity Tester 1200rpm,RT+10℃ to 100℃ Viscosity Tester |
||
SD265D Petroleum kinematic viscosity tester double cylinder
Standard: GB/T 265 ASTM D445
SD265D manual oil kinematic viscosity meter /tester manufacturing applicable to according to the standard of the People's Republic of China GB/T 265 the kinematic viscosity of petroleum products determination method , in line with standard ASTM D445 the kinematic viscosity of petroleum products tester technical conditions of specified requirements,and dynamic viscosity calculation method "regulation, the determination of liquid petroleum products (Newton liquid) at a constant temperature under the condition of kinematic viscosity.
Kinematic Viscosity Tester for Petroleum Products Kinematic viscometer viscosimeter
double Cylinder GB/T 265 Oil Kinematic Viscosity Bath
Main technical features
● Adopt hard glass cylinder and special plexiglass insulation coat cylinder (called double cylinder), with good insulation performance and clear observation of sample.
● Desktop and all-in-one machine design is adopted, the instrument has good integrity and is convenient to use. 2 groups of experiments can be done simultaneously.
● The use of electric mixing device, bath temperature uniform
● Display mode using small blue liquid crystal display temperature control stability is good
Technical parameters
| Working power supply | AC220V±10% 50Hz |
| Heating power | 1800W (Temp control heating) |
| Stirring motor power | 6W |
| Stirring motor speed | 1200r/min |
| Temp measurement range | RT+10℃ ~ 100℃ |
| Temp control accuracy | ±0.1℃ |
| Thermostatic bath | Two layer inner and outer cylinder (double cylinder) |
| Temperature sensor | high-precision thermistor |
| Environmental temp | -10℃ ~ +35℃ |
| Relative humidity | <85% |
| Instrument size | 320*380*530mm |
| Instrument weight | 15kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.(This product is generally used to measure the viscosity of 100 degrees)
Packing list
| No. | Name | Quantity | Unit | Note |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Water bath | 1 | Piece | |
| 3 | Organic glass cylinder | 1 | Piece | |
| 4 | Capillary tube holder | 2 | Piece | |
| 5 | Power cord | 1 | Strip | |
| 6 | Thermometer | 1 | Piece | |
| 7 | Fuse tube | 1 | Piece | |
| 8 | Capillary viscometer | 4 | Piece | |
| 9 | Instruction | 1 | Copy | |
| 10 | Ear suction ball | 1 | Piece | |
| 11 | Packing list | 1 | Copy | |
| 12 | Certificate of Conformity | 1 | Copy |
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
![]()

