-
instrumentos de prueba del petróleo
-
Instrumentos de la prueba del anticongelante del aceite lubricante y de la grasa
-
Equipo de prueba de combustible diesel
-
Equipo de prueba del aceite del transformador
-
Instrumento de la prueba de la alimentación
-
Instrumentos farmacéuticos de la prueba
-
Equipo de prueba del aceite de mesa
-
Instrumentos de análisis químico
-
Equipo de prueba del aceite de lubricante
-
Instrumento de la prueba de la harina
-
Instrumentos de la prueba de la comida
-
Equipo de prueba del petróleo crudo
-
Equipo de prueba del aceite hidráulico
-
Probador del punto de inflamación
-
Probador cinemático de la viscosidad
-
Probador del punto de congelación
-
Aparato de la penetración del cono
Lube Oil Carbon Residue Tester 0 ~ 520℃ Electric Furnace Method ASTM D189
| Lugar de origen | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd |
| Certificación | SH/T 0170 ASTM D189 |
| Número de modelo | SD30011 |
| Cantidad de orden mínima | 1 |
| Detalles de empaquetado | caja de madera |
| Tiempo de entrega | 7 - 15 días laborables |
| Condiciones de pago | T/T |
| Capacidad de la fuente | 10000 juegos/año |
| Método de calentamiento | Horno eléctrico | Potencia de calefacción | 1900W |
|---|---|---|---|
| Rango de control de temperatura | 0 ~ 520 ℃ | Precisión del control de temperatura | ± 5°C |
| Humedad relativa | ≤ 85% | Fuente de alimentación de trabajo | 220V ± 10% 50Hz |
| Resaltar | Lube oil carbon residue tester electric furnace,ASTM D189 lube oil testing equipment,520℃ carbon residue tester for lube oil |
||
SD-30011 Digital temperature control electric furnace method carbon residue tester
SD30011 Digital electric furnace carbon residue meter is designed and manufactured according to the requirements of the industry standard SH/T 0170 "Carbon residue determination method (electric furnace method)" of the People's Republic of China.
It is suitable for the determination of carbon residue of lubricating oil, heavy liquid fuel or other petroleum products according to the test method of SH/T 0170 standard.
Carbon Residue Tester (Electric Furnace Methods)
Electric Furnace Carbon Residue Tester
Carbon Residue Apparatus for Testing The Carbon Residue of a Fue
Electric Furnace Method Carbon Residue Tester
Electric Furnace Method Carbon Residue Tester
Main technical features
● The instrument adopts integrated structure design, heating furnace and controller constitute a complete whole, novel and beautiful.
● Adopt digital temperature controller, with main heating and auxiliary heating functions, according to the need of auxiliary heating can be automatically controlled, but also manual control, easy to use.
● The temperature of the heating furnace can reach 520℃, and the temperature control accuracy can reach ±5℃ in the full temperature control range, which meets the requirements of the test.
● The instrument for the table structure, a furnace of four holes, can be placed at the same time four samples at the same time test, test efficiency is high.
Main technical parameters and indicators
| Working power supply | 220V ± 10% 50Hz |
| Heating method | electric furnace |
| Heating power | 1900w |
| Temp control range | 0 ~ 520℃ |
| Temp control accuracy | ±5℃ |
| Steel bath form | one furnace with four holes |
| Environmental temp | RT ~ 35℃ |
| Relative humidity | ≤ 85% |
| Ceramic crucible size | upper inner diameter of 27mm to 28mm; Outer diameter: 30mm, bottom outer diameter: 20mm; height: 41mm |
| Power consumption of the whole machine | not exceeding 2000W |
| Instrument size | 350 * 360 * 365mm |
| Weight | 29kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume, and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, there may be slight changes without prior notice.
Packing List
| S/N | Name | Quantity | Unit | Remarks |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Steel bath cap | 4 | Piece | |
| 3 | Porcelain crucible | 4 | Piece | |
| 4 | Crucible cover | 4 | Piece | |
| 5 | Power cord | 1 | Piece | |
| 6 | Operating instruction | 1 | Copy | |
| 7 | Packing list | 1 | Copy | |
| 8 | Certificate of approval | 1 | Copy |
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
![]()

