-
instrumentos de prueba del petróleo
-
Instrumentos de la prueba del anticongelante del aceite lubricante y de la grasa
-
Equipo de prueba de combustible diesel
-
Equipo de prueba del aceite del transformador
-
Instrumento de la prueba de la alimentación
-
Instrumentos farmacéuticos de la prueba
-
Equipo de prueba del aceite de mesa
-
Instrumentos de análisis químico
-
Equipo de prueba del aceite de lubricante
-
Instrumento de la prueba de la harina
-
Instrumentos de la prueba de la comida
-
Equipo de prueba del petróleo crudo
-
Equipo de prueba del aceite hidráulico
-
Probador del punto de inflamación
-
Probador cinemático de la viscosidad
-
Probador del punto de congelación
-
Aparato de la penetración del cono
4 Holes Jet Fuel Silver Plate Corrosion Tester RT ~ 100℃ PT100 Sensor ASTM D3241
| Lugar de origen | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd |
| Certificación | SH/T0023 ASTM D3241 ASTM D130A IP 227 |
| Número de modelo | SH0023 |
| Cantidad de orden mínima | 1 |
| Detalles de empaquetado | caja de madera |
| Tiempo de entrega | 7 - 15 días laborables |
| Condiciones de pago | T/T |
| Capacidad de la fuente | 10000 juegos/año |
| Número de agujeros de prueba | 4 agujeros | Rango de control de temperatura | Temperatura ambiente ~ 100 ℃ |
|---|---|---|---|
| Sensor | sensor pt100 | Precisión del control de temperatura | ± 0,1°C |
| Fuente de alimentación | AC220V ± 10% 50Hz | Humedad relativa | ≤ 85% |
| Resaltar | 4 holes jet fuel corrosion tester,silver plate ASTM D3241 tester,PT100 sensor petroleum testing instrument |
||
SH0023 Jet fuel silver plate corrosion tester
SH0023 Jet Fuel Silver Strip Corrosion Tester, silver strip corrosion color chart complies with SH/T0023 "Jet Fuel Silver Strip Corrosion Test Method" standard and is applicable to ASTM D3241 standard. Used to evaluate the corrosion tendency of jet fuel on silver components of aviation turbine engine fuel systems; Evaluation of Silver Corrosion Test Method for Jet Fuel. The silver corrosion color chart complies with ASTM D130A and IP 227.
Suitable for evaluating the corrosion tendency of jet fuel on silver components in aviation turbine engine fuel systems.
Used to evaluate the corrosion tendency of jet fuel on silver components of aviation turbine engine fuel systems; Evaluation of Silver Corrosion Test Method for Jet Fuel. How to compare the corrosion of silver plates with color palettes? Test results: Compare the appearance of silver plates after the test with newly polished silver plates (attention should be paid to all surfaces and corners of the silver plates)
Silver Strip Corrosion Apparatus-Silver Strip Corrosion Tester for Jet Fuel
Jet Fuel Silver Strip Corrosion Tester
IP22 Jet Fuel Silver Strip Corrosion Tester
Functional features
1. Conduct 4 groups of experiments simultaneously
2. Equipped with circulating water system
Main technical specifications
| Number of test holes | 4 holes |
| Temp control range | RT ~ 100℃ |
| Temp control accuracy | ± 0.1℃ |
| Sensor | PT100 sensor |
| Time control range | 0.01s ~ 99h99min, freely set |
| Environment temp | 5 ~ 40℃ |
| Relative humidity | ≤ 85% |
| Power | 2000W |
| Power supply | AC220V ± 10% 50Hz |
| Dimensions | 480 × 360 × 550mm |
| Weight | 20kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.
Silver flake corrosion cuvettes (imported from ASTM Company in the United States), in line with SH/T0023 "Jet Fuel Silver Flake Corrosion Test Act", ASTM D3241 / IP323, ASTM D1660 and other standards. Used to assess the corrosion propensity of jet fuel to silver components of aircraft turbine engine fuel systems.
The silver sheet corrosion cuvettes are copied from full-color processing and consist of 5 typical test silver sheets representing the tarnished surface and the degree of increased corrosion. For protection, these corroded standard swatches are embedded in plastic plates. Instructions for corroding the standard swatches are given in the packaging of each standard swatch. To avoid possible fading of the swatch, corroded standard swatches should be stored away from light.
Colorimetric description
0 is no discoloration: except for a slight tarnishing in parts, it is almost the same as a newly polished silver sheet
1 is a mild discoloration: light brown or silvery-white fade;
2 is medium discoloration: peacock screen color, such as blue or purple red or medium and deep wheat yellow or brown;
3 is mild blackening: black or gray spots and patches on the surface, or a uniform black deposition film;
4 for blackening: uniform depth blackening, with or without peeling phenomenon
Packing list
| S/N | Name | Quantity | Unit | Remarks |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Glass support | 2 | Piece | |
| 3 | test tube | 2 | Piece | |
| 4 | Thermostatic bath cover | 2 | Piece | |
| 5 | Silver flake | 4 | Piece | |
| 6 | Silver color comparison plate import | 1 | piece | |
| 7 | Power cord | 1 | Piece | |
| 8 | Instruction manual | 1 | Copy | |
| 9 | Packing list | 1 | Copy | |
| 10 | Certificate warranty card | 1 | Copy |
![]()
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.

